Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Účinky a funkcie testosterónu: Poznáte ich?

Testosterón je hormón, o ktorom sa v spoločnosti hovorí pomerne často. Hlavne preto, že má podporovať mužskú agresivitu, silu a plodnosť. Málokto však vie, že testosterón je v malom množstve prítomný aj v tele žien. Niektorí sa tiež zaujímajú, či je možné zvýšiť hladinu testosterónu prirodzene. Ak sa teda chcete o tomto hormóne dozvedieť viac, určite pokračujte v čítaní.

testosterón účinky

V ľudskom tele je nespočetné množstvo hormónov, z ktorých niektoré sú zodpovedné za spánok (melatonín), šťastie (serotonín, oxytocín, dopamín…), hlad (grelín) a stresovú reakciu (kortizol, adrenalín…).

Existujú však aj hormóny, ktoré sú v určitom zmysle špecifické pre jedno biologické pohlavie. Zatiaľ čo ženy majú v tele estrogény a progesterón, u mužov je dominantným hormónom testosterón. Vedeli ste však, že zatiaľ čo muži majú v tele malé množstvo estrogénu, ženy majú v tele zase trochu testosterónu?

A čo ešte o testosteróne možno neviete?

Čo je to testosterón?

Testosterón je steroidný hormón zo skupiny androgénov. Sám o sebe je hlavným mužským pohlavným hormónom. Produkujú ho napríklad semenníky a bunky v nadobličkách. Jeho množstvo v tele počas života kolíše (muži ho majú najviac počas puberty), ale postupne sa môže začať znižovať. Nie však príliš dramaticky; v porovnaní so ženami, u ktorých pohlavné hormóny pred prechodom prudko klesajú, sa odhaduje, že u mužov klesá približne o 1 % ročne približne od veku 30 – 35 rokov. V každom prípade je testosterón veľmi citlivý napríklad na dlhodobý životný štýl. Z tohto dôvodu je dôležité starostlivo dbať na svoj životný štýl a zdravie.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Účinky a funkcie testosterónu

funkcia testosterónu

Testosterón u mužov

Začnime tým, čo robí testosterón v mužskom tele. Možno vás to prekvapí, ale ovplyvňuje nielen dospievanie počas puberty, ale aj vaše zdravie a stav vašej psychiky. Počas puberty u mužov dochádza k rýchlemu vyrysovaniu postavy. Okrem toho dochádza k rozvoju pohlavných orgánov a rastu hustejšieho ochlpenia. V neposlednom rade dochádza aj k zvýšeniu libida.

Okrem toho je testosterón dôležitý aj pre normálny stav svalovej hmoty, ktorá podporuje mužský metabolizmus a dodáva telu silu. Muži majú vďaka testosterónu aj silné kosti, normálny počet červených krviniek a sú plodní.

Trochu paradoxne, ak máte v tele príliš veľa testosterónu, môže to mať nežiaduce prejavy. Problematický je aj nedostatok testosterónu, ktorý môže vzniknúť v dôsledku hormonálnych porúch a dlhodobých ochorení alebo v dôsledku starnutia a nezdravého životného štýlu.

Testosterón u žien

U žien sa malé množstvo testosterónu produkuje predovšetkým vo vaječníkoch. Tento hormón je u žien dôležitý pre regeneráciu a rast tkanív. Ak je v ženskom tele príliš veľa testosterónu, môže to ovplyvniť dĺžku cyklu a plodnosť. (Môže sa napríklad objaviť nepravidelné krvácanie a problémy s ovuláciou.) Tento jav môže spôsobiť aj rast väčšieho množstva ochlpenia, problémy s akné alebo obezitu. Medzi ochorenia, ktoré súvisia s nadmerným množstvom testosterónu u žien, patrí PCOS (syndróm polycystických vaječníkov).

Ako zvýšiť hladinu testosterónu?

V prípade, že ako muži pociťujete ťažkosti, ktoré by mohli súvisieť s postupným znižovaním hladiny testosterónu, môžete skúsiť užívať prírodné doplnky stravy pre andropauzu, ktoré možno užívať aj dlhodobo.

V ich zložení predovšetkým hľadajte tieto bylinky:

A mnoho ďalších vitamínov a minerálov, ktoré telo potrebuje pre svoje normálne fungovanie.

Okrem toho sa snažte mať v strave dostatok kvalitných bielkovín a morských rýb. Možno by bolo vhodné nahradiť plastové dózy sklenenými, pretože sa z nich do potravy neuvoľňujú potenciálne škodlivé látky. (To isté platí aj pre nádoby na vodu, ktoré môžu byť sklenené alebo kovové.) Nebude na škodu ani dostatok spánku každú noc, zníženie stresu a pravidelnejšie cvičenie.

Keď dáte dokopy všetky tieto tipy a triky, je len otázkou času, kedy sa budete opäť cítiť lepšie.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 48h

VITAMEN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

15 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru