Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Kortizol u mužov: Ako znížiť jeho hladinu?

Kortizol je hormón produkovaný nadobličkami. Jeho prítomnosť v tele je žiaduca, pretože nás v stresových situáciách stimuluje k nadľudským výkonom. Problémom je, keď je jeho hladina dlhodobo zvýšená. Ako zistíte, či ju máte aj vy? A existuje nejaký spôsob, ako ju znížiť?

kortizol

Ľudia nemali vždy pohodlný život. Okrem toho, že nevedeli, kedy sa im podarí uloviť zviera alebo nazbierať dostatok lesných plodov, mohli naši predkovia na chvíľu vyhladnúť. Čelili však aj najrôznejším chorobám, vojnám a stresu.

Telo preto našlo spôsob, ako na tieto stresové situácie primerane reagovať a zároveň zvýšiť pravdepodobnosť, že ich úspešne prežijeme. Príroda však nepočítala s moderným životným štýlom, ktorý môže hladinu kortizolu nepozorovane zvyšovať.

Čo je kortizol a aká je jeho funkcia?

Ako bolo spomenuté v úvode, kortizol je hormón produkovaný nadobličkami. Jeho produkciu reguluje ACTH. Hlavnou funkciou kortizolu je regulácia metabolizmu živín. Kortizol zvyšuje celkovú pripravenosť organizmu na zvládanie stresových situácií, medzi ktoré patrí hladovanie, choroba, zvýšená fyzická aktivita, stres a podobne. Hladina kortizolu v tele sa môže prejaviť rôznymi patologickými stavmi, keď je ho v tele buď príliš veľa, alebo príliš málo.

čo je funkcia kortizolu prejavy nedostatku

Ako sa prejavuje jeho nadbytok?

V prvom rade je dôležité povedať, že príznaky vysokého kortizolu sa môžu líšiť v závislosti od toho, čo toto zvýšenie spôsobilo.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

V súhrne však môžete pozorovať napríklad:

 • Prírastok hmotnosti (najmä v oblasti trupu a krku)
 • Zaoblenejšia tvár
 • Akné
 • Stenčenie pokožky
 • Začervenanú tvár
 • Spomalenie procesu hojenia
 • Svalovú slabosť
 • Únavu
 • Podráždenosť
 • Vysoký krvný tlak
 • Poruchu koncentrácie
 • Bolesť hlavy

Keďže niektoré z uvedených príznakov môžu byť chronické, je vhodné zvážiť, či za problémom nie je zvýšená hladina kortizolu.

Čo zvyšuje kortizol?

Jedným zo spúšťačov môže byť dlhodobo zvýšená hladina stresu. Stres sám o sebe nemusí byť zlý, pretože nás môže motivovať k lepším výkonom. Ak je ho však príliš veľa, môže byť pre organizmus škodlivý. Môže však byť aj vedľajším účinkom liekov, ktoré dlhodobo užívate, alebo jedným z príznakov zdravotného problému (napríklad rakoviny nadobličiek).

ako znížiť hladinu kortizolu

Ako znížiť hladinu kortizolu?

Jedným zo spôsobov, ako môžete podporiť celkové zdravie svojho tela, je dostatok spánku. Odporúča sa tiež pravidelné cvičenie, ale nemali by ste to preháňať, pokiaľ ide o intenzitu a dĺžku fyzickej aktivity. Okrem toho sa snažte znížiť svoju celkovú stresovú záťaž. Ak je to možné, pokúste sa túto činnosť delegovať na niekoho iného. Pomôcť vám však môžu aj dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu prekonať stresovú situáciu.

Vo voľnom čase sa tiež snažte venovať koníčkom a veciam, ktoré vám robia radosť. Pozitívne je aj prehlbovanie medziľudských vzťahov. V neposlednom rade si zaobstarajte domáce zvieratko a skúste sa zdravšie stravovať. Mnohé z týchto metód majú pozitívny vplyv aj na hladinu testosterónu, ktorá má tendenciu s vekom pomaly klesať (pokles však môže urýchliť aj nezdravý životný štýl).

Najlepšie bylinky a vitamíny pre mužov

Ak máte pocit, že vaše problémy sú spôsobené zníženou hladinou testosterónu a nedostatkom vitality, vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre mužov na zvýšenie energie, zníženie únavy, podporu sexuality a vitality.

V ich zložení hľadajte kotvičník zemný, senovku grécku, ženšen pravý, zinok a ďalšie látky, ktoré vám spolu so zmenou životného štýlu pomôžu cítiť sa opäť vo svojej koži.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 48h

VITAMEN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

15 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru