Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Stres u mužov: Najčastejšie príčiny a ako sa ho zbaviť?

Stres je súčasťou života každého z nás. Okrem toho naň každý z nás reaguje trochu inak a naša tolerancia voči nemu sa značne líši. Kým niektorí ľudia sa pod menším stresom zrútia, iní dokážu žiť celkom pokojne aj s jeho štedrou dennou dávkou. Ale čo stres u mužov? Aké môžu byť jeho najčastejšie príčiny? A akými spôsobmi ho možno dostať pod kontrolu?

stres u mužov

Stres nepozná vek ani pohlavie. V tomto ohľade sme si všetci rovní. Je však pravda, že situácia mužov je špecifická v tom, že aj keď im nie je dobre, v porovnaní so ženami zriedkavo vyhľadajú pomoc odborníka. Všetci vieme, aké to môže mať dôsledky. Stačí sa pozrieť na štatistiky.

Preto je dôležité začať otvorene hovoriť o strese u mužov. Je tiež nevyhnutné uvedomiť si, že riešenie problémovej situácie, napríklad s odborníkom, rozhodne nie je dôvodom na posmech alebo hanbu. Naopak, často je to to najlepšie, čo môžete pre seba a svojich blízkych urobiť.

Čo znamená stres?

Stres je podľa definície niečo, čo nás zaťažuje a spôsobuje, že sa v nás hromadí napätie. Obranné mechanizmy organizmu sa môžu spustiť v dôsledku stresorov, aby zabránili smrti alebo devastujúcemu poškodeniu organizmu. Z toho je celkom ľahko vidieť, že existencia stresu a naša reakcia naň má pre nás z evolučného hľadiska veľký význam, pretože nám umožňuje prežiť aj mimoriadne nebezpečné situácie. Dnes však už nežijeme v jaskyni a so stresormi sa stretávame takmer na každom kroku, čo môže byť problém.

čo znamená stres prejavy príznakov

Príznaky a prejavy stresu

Telo reaguje na stres podľa toho, či je krátkodobý alebo dlhodobý (čo potom môže otvoriť dvere chronickým problémom a civilizačným chorobám). Okrem toho stres ovplyvňuje správanie tela aj psychický stav.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Môžeme ho spoznať podľa:

  • Náladovosť a podráždenosť
  • Pocit preťaženia a straty kontroly
  • Pocity viny
  • Sociálna izolácia
  • Problémy s upokojením a utíšením mysle
  • Bolesti hlavy
  • Nevoľnosť
  • Nedostatok energie

A mnoho ďalších príznakov vrátane nespavosti, zníženej chuti na sex, nervozity, sucha v ústach atď.

Dlhodobý stres

Chronický stres môže okrem únavy spôsobiť aj tráviace problémy, nevysvetliteľné bolesti, úzkosť a svalové napätie. Môže však prispieť aj k vyššiemu krvnému tlaku, vyššej hladine cholesterolu alebo cukru v krvi. Neskôr sa preto u človeka môže nevedomky vyvinúť množstvo civilizačných ochorení.

Najčastejšie príčiny stresu u mužov

Keďže sme vstúpili do novej éry, v ktorej sa doteraz zaužívané poriadky otriasajú v základoch, muži môžu byť vystresovaní napríklad kvôli vnútornému pocitu, že sa nevedia postaviť na nohy. A to tak v konkurencii s inými mužmi, ako aj v súvislosti s plnohodnotným zabezpečením rodiny, ktorá je zvyčajne závislá od dvoch príjmov. Stres môže byť spôsobený aj vedomím starnutia a vlastnej smrteľnosti, ktoré nás núti bilancovať, čo sme v živote dosiahli a čo sa nám nepodarilo. Stres môžu spôsobovať aj osobné vzťahy, v ktorých často nedokážeme požiadať o to, čo potrebujeme. To potom môže viesť k pocitom nepochopenia a frustrácie.

ako sa zbaviť stresu u mužov

Ako sa zbaviť stresu a zvýšiť vitalitu?

Spôsobuje vám andropauza vrásky na čele? Andropauzu môže sprevádzať úbytok aktívnej svalovej hmoty, strata chuti na sex alebo únava. Môžete vyskúšať dlhodobé užívanie viaczložkového výživového doplnku s obsahom bylín a ďalších látok, ktoré môžu podporiť vitalitu, sexualitu a hladinu energie.

Osobitnú pozornosť v zložení si zaslúžia tieto látky:

A mnoho ďalších.

Určite vám prospeje aj zmena životného štýlu. Vzdajte sa alkoholu a fajčenia a namiesto toho si každý deň zacvičte. Pomáha aj dostatok nočného spánku a zdravšia strava s vysokým obsahom bielkovín, vitamínov a vlákniny. Oplatí sa tiež vyhľadať odborníka na duševné zdravie, ktorý vám pomôže prekonať vyhorenie a iné dlhodobé problémy.

Zdroje informácií

https://www.asva.sk/ako-sa-zbavit-stresu/ – Ako sa zbaviť stresu? (slovensky)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Stres_(biol%C3%B3gia) – Stres (slovensky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress-relievers/art-20047257 – Úľava od stresu (anglicky)

https://www.verywellmind.com/recognizing-stress-for-men-2329008 – Stres u mužov (anglicky)

https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-symptoms-effects_of-stress-on-the-body – Príznaky stresu (anglicky)

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 48h

VITAMEN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

15 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru