Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Horčík: Účinky na zdravie, použitie a zdroje

Máte niekedy problémy s tikom v oku, ktorého sa neviete zbaviť? Potom ste pravdepodobne niekde čítali, že tento jav môže byť spôsobený nedostatkom horčíka. Táto látka je však dôležitá aj pre mnohé telesné procesy. Preto sa v tomto článku budeme venovať jeho významu, zdrojom a prejavom nedostatku. Ste pripravení dozvedieť sa o ňom viac?

horčík magnésium

Horčík je živina, ktorej existenciu a dopĺňanie podvedome pozná každý. Mnohí z nás sa okrem spomínaného tiku v oku stretli aj s nepríjemným nočným kŕčom v lýtku, ktorý dokáže spoľahlivo narušiť pokojný odpočinok.

Na čo je však horčík ešte dobrý? Možno budete prekvapení, ale bez jeho pravidelného dopĺňania sa nezaobíde náš pohybový aparát ani duševná pohoda.

Našťastie nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové, takže si môžete ľahko doplniť chýbajúce informácie z nasledujúcich niekoľkých odsekov.

Čo je horčík (magnézium)?

Horčík alebo magnézium je minerál, ktorý potrebujeme až pre 300 rôznych chemických reakcií v tele. Keďže v našom tele pravidelne vykonáva obrovskú prácu, niekedy sa označuje ako prvok života. Je zaujímavé, že hoci je horčík v potravinách pomerne ľahko dostupný, časť populácie ho má v strave málo.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Najlepšie účinky horčíka

Horčík, podobne ako vápnik, je veľmi dôležitý pre normálnu funkciu svalov a nervov. Z tohto dôvodu by ho mali dopĺňať nielen športovci, ale aj všetci ostatní ľudia, ktorí majú záujem o udržanie vitality.

Potrebujeme ho však aj na:

 • Podpora normálneho stavu kardiovaskulárneho systému
 • Prevencia srdcového infarktu
 • Podpora normálnej hladiny cukru v krvi

Je ho veľa, a preto by sa význam horčíka v ľudskej strave nemal podceňovať.

horčík účinky užívánie doplněnie

Energia a svaly

Ak máte nedostatok horčíka, môžete pociťovať únavu a nedostatok energie, čo vám bráni vykonávať každodenné povinnosti a úlohy. Na jeho doplnenie by nemali zabúdať ani ľudia, ktorí majú stresujúce zamestnanie alebo prechádzajú náročnejším životným obdobím, pretože potom môžu okrem únavy vnímať aj zvýšenú podráždenosť. Dopĺňať by sa mal aj preto, aby sa predišlo nepríjemným svalovým kŕčom a pre správnu mineralizáciu kostí (s ktorou si mnoho ľudí horčík bežne vôbec nespája).

Ako užívať a dopĺňať horčík?

Existuje viac spôsobov, ako doplniť horčík. Aby však mal dobrý účinok na pohybový aparát, je potrebné ho kombinovať s ďalšími živinami, ktoré sa navzájom podporujú. O nich však budeme hovoriť v jednej z ďalších častí, ktoré budú ešte nasledovať.

Horčík v potravinách

Horčík sa prirodzene nachádza na mnohých rôznych miestach, takže jeho doplnenie by teoreticky nemalo byť problémom. Problém však môže nastať, ak sa dlhodobo nestravujete zdravo. Vtedy môže pomerne ľahko dôjsť k nedostatku horčíka.

Medzi zdroje horčíka patria:

 • Kvalitné kakao
 • Kvalitná horká čokoláda
 • Banány, jablká a hrušky
 • Mandarínky, hrozno
 • Zemiaky, špenát, brokolica
 • Sója
 • Artičok
 • Orechy a semienka
 • Šošovica a hrach
 • Kuracie mäso
 • Tuniak, šťuka, losos

Ako teda vidíte, doplnenie horčíka by malo byť možné aj z bežnej dennej stravy. Problém s tým však môžu mať ľudia, ktorí uprednostňujú najmä polotovary, rýchle občerstvenie a iné nezdravé potraviny a nápoje.

V prípade krajnej núdze je možné použiť aj niektoré minerálne vody na doplnenie horčíka v tele. S ich pitím by sa to však nemalo preháňať, pretože aj nadbytok dôležitých živín môže byť problematický.

Horčík: Účinky na zdravie, použitie a zdroje

Prírodné doplnky stravy

Ako sme už v krátkosti uviedli, na celkovú kondíciu organizmu nemá vplyv len horčík, ale aj jeho kombinácia s inými látkami, ktoré pomáhajú podporovať normálnu mineralizáciu kostí. Medzi ne patrí napríklad vápnik a vitamín D.

Muži by nemali zabúdať na doplnenie látok, ktoré podporujú normálnu hormonálnu rovnováhu, energiu a libido, pretože časom to v týchto oblastiach môže ísť trochu dolu vodou. (Tí, ktorí niekedy počuli pojem andropauza, to vedia.)

V prírodných doplnkoch stravy pre zrelých mužov hľadajte okrem horčíka aj:

A ďalšie vitamíny a minerály.

Ak navyše v tomto náročnejšom období svojho života začnete intenzívnejšie cvičiť, viac spať a obmedzíte stres, čoskoro by ste mali zaznamenať prvé pozitívne zmeny, vďaka ktorým sa budete opäť cítiť lepšie.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 48h

VITAMEN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

15 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru