Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Čo sú androgény u mužov a ako ich zvýšiť?

Androgény sú steroidné hormóny, ktoré hrajú v našom živote oveľa dôležitejšiu úlohu, než si možno všetci myslíme. Zvyčajne si to začneme všímať až vtedy, keď klesnú a začneme bojovať s prvými negatívnymi prejavmi, ktoré so sebou tento jav v mnohých prípadoch prináša. Čo sú to však tieto androgény? Ako zistiť, či ich máme príliš málo? A môžeme prirodzene podporiť ich opätovný nárast?

androgény

Hoci sa ľudstvo hrdí tým, že je mysliacim jedincom, ktorý sa rozhoduje a správa na základe logického uvažovania, v skutočnosti to nie je celkom pravda. V skutočnosti to, ako sa správame počas dňa a noci, má do veľkej miery na starosti naša hormonálna aktivita, nad ktorou nemáme prakticky žiadnu kontrolu.

Nesúhlasíte? V tom prípade musíte vedieť, že napríklad hlad, spánok alebo chuť na sex sú ovplyvnené hormónmi. Môžu tiež ovplyvniť stav našich červených krviniek, našu plodnosť alebo to, koľko tuku a aktívnej svalovej hmoty máme v tele. Jednoducho povedané, na našom hormonálnom profile by rozhodne nemalo ani trochu záležať.

Pridajte sa k nám a spoznajte svoje hormóny do väčšej hĺbky a zistite, čo robiť, ak pociťujete pokles hormónov v ktorejkoľvek fáze svojho života!

Čo sú to androgény?

Ešte raz zopakujme, že androgény sú steroidné hormóny. Najčastejšie sa o nich hovorí v súvislosti s nami mužmi, pretože podporujú rozvoj našich sekundárnych pohlavných znakov. A androgény sa v malej miere nachádzajú aj v tele žien. Hoci testosterón patrí medzi najznámejšie androgény, v skutočnosti ich je viac.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

čo sú to androgény

Aké sú tie hlavné?

Testosterón

Testosterón je známy mužský pohlavný hormón, ktorý sa produkuje predovšetkým v semenníkoch. V ženskom tele ho v malom množstve produkujú vaječníky. U oboch pohlaví ho potom produkujú nadobličky.

Keďže ide predovšetkým o mužský pohlavný hormón, má oveľa väčší význam pre naše celkové zdravie a fyzický vzhľad.

Zodpovedá napríklad za:

  • Rast penisu a mieška
  • Normálnu plodnosť
  • Rast ochlpenia
  • Celkový vývoj a dospievanie v puberte

Podporuje tiež agresivitu, súťaživosť a sexuálne správanie.

Androstendión

Ďalším pohlavným hormónom, ktorý sa produkuje v semenníkoch, je androstendión. Keďže sa predpokladá, že jeho účinky sú slabšie, niekedy sa nazýva prohormón. Telo ho však môže premeniť na testosterón (v prípade žien na estrón).

Dihydrotestosterón

Dihydrotestosterón sa niekedy nazýva aj DHT. Tento hormón vzniká enzymatickou premenou testosterónu. Tento hormón zohráva dôležitú úlohu počas dospievania a procesu dozrievania. Môže tiež ovplyvňovať rast prostaty. Je zaujímavé, že dihydrotestosterón sa považuje za účinnejší ako bežný testosterón.

Prejavy nízkej hladiny testosterónu

Hoci my muži neprechádzame automaticky menopauzou, s ktorou musia počítať všetky dospelé ženy, niektorí z nás môžu mať problémy s poklesom testosterónu v zrelom veku, čo môže viesť k príznakom andropauzy. Ako ich však rozpoznať?

Patria medzi ne:

Môžete si však všimnúť aj zhoršenú koncentráciu a pamäť, čo môže zhoršiť vaše pracovné výsledky. U niektorých mužov sa môže vyskytnúť aj pocit, že patria do starého železa.

Našťastie to tak nemusí byť. V porovnaní so ženami sa môžeme rozmnožovať až do vysokého veku a počet sviečok na torte nás nemusí znepokojovať. Mnohé z vyššie opísaných negatív sa totiž dajú zvrátiť zdravším životným štýlom, ktorý je nevyhnutný na udržanie našej hormonálnej rovnováhy.

androgény

Ako zvýšiť ich hladinu u mužov?

Jedným z krokov, ktoré by mal každý muž vyskúšať, je dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku na podporu energie, libida a hormonálnej rovnováhy, ktorý má aj prírodné zloženie obsahujúce bylinky, minerály a vitamíny. V zložení hľadajte najmä látky ako senovka grécka, kotvičník zemný, ženšen pravý a ďalšie. Tieto látky dokážu podporiť napríklad prekrvenie penisu, takže partnerský sex môže byť oživený. Iné zasa podporujú pamäť, koncentráciu a hladinu energie, ktorá nám môže v niektorých životných situáciách chýbať.

Nezabúdajte ani na ten zdravší životný štýl, ktorý tu už tiež bol spomenutý. Nežiaduce je napríklad fajčenie a pitie veľkého množstva alkoholu. Namiesto toho si zaobstarajte členstvo v posilňovni, pretože silový tréning a občasné kardio cvičenie sú dobré pre našu hormonálnu rovnováhu. Veľmi dôležitý je aj kvalitný spánok, redukcia stresu a zdravšia strava. Jednoducho povedané – najväčší úspech zažijú tí, ktorí sa rozhodnú starať sa o seba každý deň. Urobíte to isté?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/8-ways-to-boost-testosterone – 8 tipov na testosterón (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15603-low-testosterone-male-hypogonadism – Príznaky zníženej hladiny testosterónu (anglicky)

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 48h

VITAMEN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

15 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru