Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Poruchy spánku u mužov: Ako ich riešiť?

Poruchy spánku sa môžu vyskytnúť u každého vrátane žien alebo detí a dospievajúcich. V každom jednotlivom prípade však môžu zohrávať úlohu špecifické dôvody, ktoré môžu súvisieť s biologickým pohlavím. Prečo nemôžete v noci pokojne spať? A čo by vám mohlo pomôcť pri tejto komplikácii?

Spánok je základnou ľudskou potrebou. Ak nám dlhodobo chýba, môže to viesť k nepredstaviteľnému množstvu problémov. Tie navyše nemusia nevyhnutne súvisieť len s emocionálnymi ťažkosťami a horšou koncentráciou pozornosti, ale aj s horším fyzickým zdravím a horším pracovným výkonom, čo nás v extrémnych prípadoch môže dokonca stáť prácu. Nehovoriac o tom, že nedostatok spánku môže mať citeľný vplyv aj na sexualitu.

Ak však už máte problémy so spánkom, môže byť ťažké sa z nich dostať. Takisto môže byť ťažké zistiť, ako situáciu zvládnuť a vrátiť sa ku pokojnému spánku.

problémy so spánkom u mužov

Najčastejšie problémy so spánkom

Nespavosť

Medzi najčastejšie problémy so spánkom, ktoré majú muži, patrí nespavosť (alebo insomnia). Medzi časté spúšťače patrí hektický pracovný rozvrh a zvýšená miera stresu. Môžete však mať aj nedostatočnú spánkovú hygienu, takže sa večer pred spaním správne nenaladíte na odpočinok a spánok.

Alkohol a kofeín

Pred spaním je tiež dôležité si uvedomiť, že kvalitu spánku môže zhoršiť príjem niektorých látok. Tradične sem patrí kofeín, ktorý nás môže počas dňa udržiavať v bdelom stave. Snažte sa preto znížiť množstvo skonzumovaného kofeínu a obmedzte príjem kávy na skoré popoludnie. Taktiež premýšľajte o tom, koľko alkoholu vypijete počas večera, pretože môže zhoršiť kvalitu spánku. Polovicu noci tak môžete stráviť najmä prehadzovaním sa v posteli.

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Zväčšená prostata

Benígne zväčšená prostata je jedným z nezameniteľných príznakov starnutia. Hoci sama o sebe nie je život ohrozujúca, môže dosť narušiť váš nočný odpočinok. Najmä ak sa počas noci niekoľkokrát zobudíme a chce sa nám na záchod.

Na tento problém existuje niekoľko dobrých tipov a trikov. Patrí medzi ne dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku na podporu normálneho stavu prostaty, pravidelné kontroly u urológa alebo obmedzenie príjmu tekutín krátko pred spaním. Opäť sa snažte vyhýbať kofeínu a alkoholu, pretože sú to močopudné tekutiny.

Hladiny testosterónu

Možno ste to doteraz nevedeli, ale hladina testosterónu môže ovplyvniť aj kvalitu a dĺžku vášho spánku. Jeho množstvo vo vašom tele môže v skutočnosti ovplyvniť vnútorné hodiny, ktoré má v sebe každý človek. Hoci je prirodzené, že hladina testosterónu pred spánkom klesá, čím dlhšie trvá, kým človek upadne do spánku REM, tým dlhšie môže trvať, kým hladina testosterónu stúpne (v skutočnosti hladina testosterónu stúpa a klesá počas celého dňa).

Hladiny testosterónu a spánku zvyčajne fungujú v harmónii, pričom ich hladina sa zvyšuje, keď sa prebudíme, a klesá počas dňa. Počas dňa dochádza aj k nárazovej produkcii testosterónu. Počas spánku sa hladina testosterónu dopĺňa, postupne stúpa a u väčšiny mužov dosahuje vrchol počas spánkového cyklu REM.

Zlé prostredie v spálni

Niektoré páry majú odlišné potreby spánku a vnútorné hodiny. Niektorým môže prekážať aj rozprávanie počas spánku, chrápanie, zlý matrac, ktorý pri každom pohybe odskakuje, potreba rôznych teplôt v miestnosti alebo dokonca spoločná perina, ktorú noc čo noc preťahujete. Túlanie sa po posteli druhej osoby vám tiež nemusí robiť dobre, takže sa ráno môžete zobudiť v nejakej stiesnenej alebo nepohodlnej polohe. Vzhľadom na to, aký dôležitý je spánok pre normálne fungovanie organizmu, čoraz viac párov sa dohodne na tzv. spánkovom rozvode. (Čo znamená odpočívať v oddelených spálňach.) A nie, nemusí to znamenať, že to s vaším vzťahom ide dolu vodou.

Mentálne zdravie

Jedným z najväčších problémov mužov je, že sa hanbíme hovoriť o tom, čo sa v nás deje. Často má na toto správanie vplyv to, čo sme v mladosti počúvali o emóciách. A možno aj to, čo niekedy rozprávame svojim priateľom v krčme pri pive. (Muži sa vzmužte, chlapi neplačú, nebuďte posera, buďte drsňák atď.)

Keď však negatívne emócie a problémy, ako sú úzkosť alebo depresia, držíme niekde vo vnútri, postupne sa v nás hromadí napätie, stres a pocit, že nám nikto nerozumie a nikto nám nepomôže. (Ale ako by mohli, keď o našich vnútorných problémoch nemajú ani potuchy?) Je preto potrebné odhodiť predsudky a zaužívané vzorce a naučiť sa požiadať o pomoc. Napríklad terapeuta alebo klinického psychológa. Svoje auto pravidelne vozíme do servisu, kde sa technici zaujímajú o jeho konštrukciu a funkčnosť (rovnako ako lekári o ľudské telo.) Ale zvyčajne sa zaujímame aj o vzhľad interiéru a o to, aby bolo auto zvonka čisté. Čo môže byť len ekvivalentom prirodzenosti starostlivosti o duševné zdravie a exteriér.

Aké sú ich príčiny?

príčiny porúch spánku

Andropauza

Medzi možné príčiny problémov so spánkom môže patriť tzv. andropauza, počas ktorej môže klesnúť hladina testosterónu. Fyzicky a psychicky sa nemusíme cítiť najlepšie a môžeme mať rôzne obavy. Nielen o to, čo sme v živote (ne)dosiahli a či ešte môžeme dosiahnuť svoje vysnívané ciele. Môžeme sa tiež obávať chorôb, ktoré môžu byť s každým ďalším rokom reálnejšie, alebo blížiacej sa smrti. A to všetko nás nemusí uspávať.

Ako zlepšiť spánok?

Myslíte si, že za vaše problémy so spánkom môže pokles hladiny testosterónu a andropauza? Môžete vyskúšať dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku pre mužov, ktorého zloženie môže podporiť vitalitu, sexualitu a hormonálnu rovnováhu.

V zložení uprednostnite predovšetkým:

A kombináciu vitamínov a minerálov.

Zdravšia strava, zníženie stresu, obmedzenie niektorých zlozvykov (fajčenie, alkohol…) a silový tréning určite neuškodia.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/insomnia-in-men – Mužská nespavosť (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/how-low-testosterone-affects-sleep-5217724 – Testosterón a spánok (anglicky)

15 účinných látok pre maximálny výkon
Vitamen

Nie je dôležité, koľko vám je, ale na koľko sa cítite. VITAMEN® obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály, aby ste sa cítil plný síl rovnako ako predtým. Buďte výkonnejší na všetkých frontoch.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie do 48h

VITAMEN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

15 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru